3 Kasım 2010 Çarşamba

Abre Los Ojos (1997)

                                               

İspanyol sinemasının dahilerinden Alejandro Amenabar' ın 1997 yapımı müthiş filmi Abre Los Ojos size bir yerlerden tanıdık gelecek hiç şaşırmayın!!
Çünkü Hollywoodcuğum bu film için bi remake yapmış; Vanilla Sky (2001)!! Ondan da ayrı bi postta bahsederiz artık.

Ben Vanilla Sky' ı yıllar önce izlemiştim ama Abre Los Ojos' u bir kaç hafta önce izleme fırsatı buldum ve Vanilla Sky' ın bir remake olduğunu bilmiyordum. Filme başlamadan önce şöle bi konusunu okıyım derken, e dedim ben bunu biliyorum, hıh Vanilla Sky.. İzlerken repliklere kadar kadar aynı olduğu için biraz heyecanı kaçıyor ama kesinlikle İspanyol versiyonu Hollywood' a fark atar.

Amenabar' ın gözde oyuncusu Eduardo Noriega ve Penelope Cruz (canım Penelope, Vanilla Sky' da da aynı rölü oynuyor) filmin başrollerini kapmışlar ve kesinlikle dçok doğru tercihler olmuşlar bence..


Sofia- Penolope' cim taş ötesi çağlarında..

Cesar- Eduardo Noriega
SPOİLER

Yakışıklı, zengin ve de çapkın Cesar bir partide Sofia ile tanışır ve uslanmaz çapkınımız aşık olur. Son zamanlarda takıldığı Nuria ise Cesar' ın peşini bırakmaz. Artık başkasına aşık olduğunu ve peşini bırakmasını
söylemek için Cesar, Nuria' nın rabasına biner ancak buna dayanamayan Nuria arabayı  uçuruma sürer. Nuria ölür, Cesar ölmez ama yüzü tanınmayacak hale gelmiştir, yakışıklılığından eser kalmamıştır. Tüm dünyası alt üst olan Cesar için kabus günler başlar ama bir süre sonra her şey sihirli bir değnek değmişcesine yoluna girer.
Cehennem ve cennet arasında gidip gelen Cesar herşeye bir açıklama aramaya başlar.

SPOİLER BİT..Nuria- Najwa Nimri

Müthiş kurgusu, iyi oyunculukları ve Penelope Cruz' un güzelliği için izlenilesi bir film.


Kişisel Notum: 10/ 8

0 Comments:

Yorum Gönder

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...